اقامت در سوادکوه

سوادکوه شمالی کجاست

شهر سوادکوه در مازندران یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه است که گردشگران و علاقه‌مندان به منظره‌های بکر و بی ‌نظیر طبیعت شمال را به این سرزمین جذب می‌کند. هر آنچه از یک طبیعت سرسبز کوهستان و دشت‌های وسیع انتظار دارید، همه در کنار هم در سوادکوه مازندران قرار گرفته‌اند. سوادکوه را به عنوان یک شهر بهشتی در ارتفاعات کوهستانی توصیف کرده‌اند! کمتر کسی است که به مازندران سفر کند اما رویای گردش و طبیعت‌گردی در سوادکوه را در ذهن نداشته باشد.

مجموعه‌ای از آبشارهای زیبا، مسیرهای پر پیچ و خم که با جنگل‌های انبوه احاطه شده‌اند، جاذبه های طبیعت دیدنی‌های کوهستان نظیر غارهای مختلف، تنها گوشه‌ای از جاذبه‌های گردشگری سوادکوه مازندران هستند. برای علاقه‌مندان به کوهنوردی و طبیعت‌گردی، این شهر مازندران جزء برترین شهرهای شمال معرفی می‌شود.

اگر به دنبال مهاجرت به شمال هستید یا می‌خواهید گزینه‌های خرید ویلا در شمال را بررسی کنید، بهتر است شهر سوادکوه یا نواحی زیبای اطراف آن را بررسی کنید. ویلاهای این ناحیه از هر نظر زیبا هستند و چنانچه از مشاور املاک منطقه کمک بگیرید، گزینه‌های مناسبی را به شما معرفی خواهند کرد. با ما همراه باشید تا با سوادکوه، این بهشت رویایی بیشتر آشنا شوید.

شمال، بستر شکوفایی ویلاهای متعدد است که همه آن‌ها زیبایی‌شان را از طبیعت وام می‌گیرند. وقتی بر سکوی شمال فرود می‌آییم، مشاهده سبزینگی ممتد زمین، این باور را در ما تقویت می‌کند که طبیعت در کالبد شمال دمیده است.

مدتی بود موضوع خرید ویلا در شمال، ذهنم را قلقلک می‌داد، صاحب تکه‌ای از شمال بودن از نظرم اتفاق فرخنده‌ای است، به دو دلیل، یک این که می‌توانم به هر بهانه عازم شهری شوم که پنجه در پنجه زیبایی پیش می‌رود و دوم، داشتن ملک آن هم در شمال، یک ارزش افزوده است که با سرمایه‌گذاری ارتباط نزدیکی دارد.

پر واضح است بار معنایی سرمایه‌گذاری در شهرهایی چون شمال که با تقاضای فزاینده مواجه است، تشدید می‌یابد. بعدها متوجه شدم لازمه خرید ویلا در شمال، آشنایی با تمام شهرهایی است که در شمال، حیات را از سر گرفته‌اند.

شمال حکم نوبرانه را برایمان دارد، حکم یک چشمه همیشه پُرآب که قادر است، زندگی را مانند خون در شریان‌هایمان به جریان درآورد. چه هدف خرید ویلا در شمال باشد و چه تفریح و سیاحت، آشنایی با شهرهای شمالی، گره گشا خواهد بود. به این بهانه، نگارش مقاله پیش‌رو را استارت می‌زنیم و این بار سوادکوه را روی پرده می‌بریم. با ما همراه باشید.

کلیات شهر سوادکوه :
شهر سوادکوه، زاده تلاش‌های اقوام کهن و قدیمی است، به زعم این که در بسیاری از شهرهای شمال همچون نوشهر و چالوس و بابلسر، هنرنمایی قاجارها، تحسینمان را بر می‌انگیخت.

اما سوادکوه از آن دست شهرهایی است که پیش از عهد پهلوی هم، حضور پُر جانی داشته است و اینطور به نظر می‌رسد که از سالیان دراز، متولد گشته است.

از شخصیت‌های برجسته‌ای که در دامان شهر سوادکوه متولد شده و قد کشیده است، رضاشاه پهلوی است. سال ۹۵ بود که چرتکه به دست شدند و آنچه از سرشماری‌ها عاید شده بود را در قالب ارقام و اعداد، ارائه نمودند.

سهم شهر سوادکوه از جمعیت، بالغ بر ۴۳ هزار نفر گزارش شده است، این شهر که از شهری چون متل قو، پرتراکم‌تر است در برابر نوشهر و رامسر، خلوت و تُهی از جمعیت به نظر می‌رسد.

هرچند ظرف بیشتر شهرهای شمالی، کوچک است و جمعیت مورد پذیرششان، از حدی تجاوز نمی‌کند کما این که شهر سوادکوه از نظر جمعیت، در پایین‌ترین سکوها جای گرفته است. ۲۰۷۸ کیلومتر مربع، مساحتی است که برای این شهر، گزارش شده است.

مسیرهایی که من را به شهر سوادکوه می‌رسانند :
برای این که به شهر سوادکوه برویم، دو مسیر اصلی وجود دارد که آن‌ها را به عنوان شاهراه‌های اصلی می‌شناسند. می‌توان از جاده فیروزکوه، سفر کرد همان که برای همه تهرانی‌ها آشناست و اکثر قریب به اتفاق پایتخت نشینان، در راه رسیدن به تهران، از آن کمک می‌گیرند.

با انتخاب این مسیر، پس از آن که از تهران فاصله گرفتید و گردنه گدوک را پشت سر گذاشتید، وارد شهری خواهید شد که سوادکوه نام دارد و مقصد نهایی ماست. می‌دانید گردنه گدوک خود معدنی از زیبایی‌ها و شگفتی هاست .

حتی در گرم‌ترین روزهای سال هم با هوایی خنک از شما پذیرایی می‌کند و این همان نکته نغزی است که گدوک را چند پله ترفیع داده است. دوغ گدوک، یک نام تکراری است، چنان آوازه‌اش در بوق و کرنا فریاد زده است که حتی خواجه حافظ شیرازی هم می‌داند گدوک کجاست و سوغاتی‌هایش از چه قرار است.

مخلص کلام این که، هرگاه به مقصد شهر سوادکوه، از گدوک گذشتید، پیش از آن که سریع از آن عبور کنید، این بار دمی آنجا بیاسایید و از خوراکی‌های طبیعی‌اش کیفور شوید.

اما مسیر دومی که از آن سخن گفتیم، قائمشهر است، اول به سراغ قائمشهر می‌روید و پس از عبور از این شهر، جنوب را نشانه گرفته و به سمت سوادکوه حرکت می‌کنید.

در راه رسیدن به سوادکوه شمالی ، نخست به شیرگاه خواهید رسید. فی‌الواقع، شیرگاه اولین شهر از تبار شهرستان سوادکوه شمالی است .

امتیاز دهی به این مطالب : post

 املاک سوادکوه ، خرید ویلا در شیرگاه , مشاور املاک شیرگاه , دیوار املاک شیرگاه , خرید ویلا در شیرگاه , خرید ویلا در شیرگاه , شیرگاه , خانه روستایی شیرگاه , شیپور سوادکوه

‫۳ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا