جاذبه گردشگریراهنمای اقامت

پل ورسک شاهکارهای مهندسی مازندران

آثار فنی و مهندسی راه‌آهن شمال

پل ورسک از زیباترین و مشهورترین پل‌های تاریخی ایران و از شاهکارهای مهندسی مازندران و حتی ایران  محسوب می‌شود که هدف از ساخت این شاهکار مهندسی در مازندران  ، تردد قطار از پایتخت به‌ سمت شمال کشور بوده است. پل‌های معروف به سه خط طلا نیز از نقاط جذاب راه آهن تهران – شمال است که بعد از پل ورسک و در حد فاصل روستاهای ورسک و گَدوک قرار دارد. آبشار ورسک یکی دیگر از جاذبه‌ی گردشگری سوادکوه مازندران است. این پل در مدت‌زمان دو سال ساخته شد و کار ساخت آن از آبان سال ۱۳۱۳ تا اردیبهشت ۱۳۱۵ به طول انجامید و سرانجام در سال ۱۳۵۶ به ثبت ملی رسید.

 پل ورسک سوادکوه که در مسیر راه‌آهن سراسری تهران به شمال قرار دارد، نقش مهمی در سرنوشت جنگ جهانی دوم داشته است و اگر وجود نداشت، نتیجه دیگری برای جنگ رقم می‌خورد. برای اینکه اطلاعات بیشتری از تاریخچه و ساخت پل ورسک به دست آورید، این مقاله از ملک سواکوه را دنبال کنید.

پل وِرِسک در مسیر راه آهن تهران – شمال در روستای ورسک از توابع سوادکوه ساخته شده‌است. پلی که از معروف‌ترین و زیباترین بخش‌های راه آهن تهران – شمال است. پل‌های معروف به سه خط طلا نیز از نقاط جذاب راه آهن تهران – شمال است که بعد از پل ورسک و در حد فاصل روستاهای ورسک و گَدوک قرار دارد. آبشار ورسک یکی دیگر از جاذبه‌ی گردشگری سوادکوه مازندران است.

پل ورسک سوادکوه :

پل ورسک در کنار روستایی به همین نام در بالای دره ورسک و بین دو کوه عظیم عباس آباد جای گرفته است و در مسیر خط‌آهن تهران-شمال قرار دارد. این پل که از جاهای دیدنی سوادکوه به شمار می‌رود و عنوان بزرگ‌ترین پل راه‌آهن شمال کشور را از آن خود کرده است، در سال ۱۳۱۵ افتتاح شد. امروزه از این پل تنها برای عبور قطارهای مسافربری تهران-گرگان، تهران-ساری و قطارهای سوختی و باری استفاده می‌شود. پل ورسک در ارتفاع ۲۱۴۰ متری بالاتر از سطح دریا ساخته شد؛ به‌طوری که ارتفاعش از ته دره به ۱۱۰ متر می‌رسد و به‌دلیل همین ارتفاع در کتاب رکورد‌های گینس هم ثبت شده است.

 

پل ورسک شاهکارهای مهندسی مازندران
پل ورسک شاهکارهای مهندسی مازندران
پل ورسک سوادکوه

پل ورسک جزو ارزشمندترین آثار فنی و مهندسی راه‌آهن شمال کشور به حساب می‌آید که به‌همت یک شرکت دانمارکی ساخته شد. اهمیت تاریخی و مهندسی این پل به‌حدی است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

در هر صورت جلوه زیبای این پل که در طبیعت کوهستانی البرز قرار گرفته است، هر گردشگری را ترغیب می‌کند تا برای مدتی کوتاه هم که شده، توقفی در طول مسیر خود داشته باشد و از این پل دیدنی بازدید کند.

اگر فرصت داشتید، حتما به کنار رودخانه ورسک بروید و از هوای مطبوع این منطقه و چشم‌انداز زیبای اطراف آن نیز نهایت لذت را ببرید. آبشار ورسک هم می‌تواند در برنامه سفرتان قرار بگیرد؛ به‌خصوص که در نزدیکی پل ورسک قرار دارد. این آبشار در شرق روستای ورسک واقع شده است و بهار و تابستان بهترین زمان بازدید از آن به شمار می‌رود.

 

امتیاز دهی به این مطالب : post

 املاک سوادکوه ، خرید ویلا در شیرگاه , مشاور املاک شیرگاه , دیوار املاک شیرگاه , خرید ویلا در شیرگاه , خرید ویلا در شیرگاه , شیرگاه , خانه روستایی شیرگاه , شیپور سوادکوه

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا